19 квітня 2016р. у вестибюлі 2-ї роти відбувся інтелектуальний конкурс  «Читацький Х-фактор» з метою підтримки творчих здібностей ліцеїстів, залучення дітей до процесу самоосвіти, самовдосконалення, популяризації читання, а також  підведення підсумків конкурсу «Кращий читач - 2016» і виявлення претендентів у номінацію «Кращий читач року» на конкурсі «Обдарованість 2016».

Завданням проведеного конкурсу було виявлення і підтримка талановитої молоді, формування в учнів навичок самостійної роботи, уміння правильно, лаконічно та логічно висловлювати свої думки та з метою реалізації індивідуальних творчих потреб, подолання кризи дитячого читання.

  Цей захід став завершальним акордом Декади дитячої та юнацької книги в ліцеї.

В інтелектуальній грі приймали участь 7 найкращих читачів ліцею, які за підсумками аналізу читацьких формулярів протягом навчального року опрацювали найбільшу кількість  книжок  різного змісту: Олексій Бахтов і Ростислав Шинькар, ліцеїсти 11-х класів;  Володимир Шевчук, Святослав Бойко, Денис Трач, ліцеїсти 10-х класів;  Сергій Кузьменко і Владислав Колодій,  ліцеїсти 9-х класів.

Журі:  Рябокляч Всеволод Всеволодович  - заступник начальника ліцею з виховної роботи;

Тарнавський Олександр Ростиславович – заступник начальника ліцею з навчальної роботи;

Столяр Тетяна Георгіївна – заступник начальника ліцею з науково-методичної роботи;

Войчишина Валентина Леонідівна –педагог-організатор;

Сафронюк Тетяна Миколаївна – бібліотекар «Славутинки».

Розпорядник конкурсу – Бойко Галина Василівна – бібліотекар ліцею.

Конкурс складався із двох завдань.

Перший творчий тур -  «Сторінками улюблених книг».

Це домашня заготовка наших конкурсантів. Для доповіді надавалося до 5-х хвилин. Максимальна оцінка – 10 балів.  Журі також оцінювало творчий підхід до презентації книги – до 5-ти балів.

Після закінчення доповіді кожному конкурсанту опонентами були задані питання за темою презентації, але не більше 3-х, на які присутні почули цікаві відповіді. Кожна відповідь оцінювалася до 2-х балів. Кожне питання  додатково  приносило 1 бал тому, від кого воно надійшло.

Конкурсанти презентували наступні твори:

Олексій Бахтов  (ліцеїст 11-А класу) – Річард Бах «Чайка Джонатан Левінгстон»;

Ростислав Шинькар (ліцеїст 11-Б класу) – Еріх Марія Ремарк «Три товариші»;

Володимир Шевчук (ліцеїст 10-А класу) – Станіслав Лем «Соляріс»;

Святослав Бойко (ліцеїст 10-Б класу) – Артур Конан Дойл «Пригоди Шерлока Холмса»;

Денис Трач (ліцеїст 10-Б класу) – Ден Браун «Точка обману»;

Сергій Кузьменко (ліцеїст 9-Б класу) – Юрій Мушкетик «Гетьманський скарб»;

 Владислав Колодій (ліцеїст 9-Г класу) – Ден Браун «Код да Вінчі».

Другий творчий конкурс - «Ерудит»

 Кожному учаснику була надана картка з тестовими питаннями у 4-х категоріях: «Світова література», «Українська література», «Історія», «Художня культура».  Картка складалася з 12 питань (по три питання в категорії). Кожна правильна відповідь – 1 бал, тобто загальний максимальний бал цього творчого туру – 12. Термін виконання  - 10 хвилин.

Згідно з критеріями оцінювання уболівальники, отримавши картки для голосування,визначали кращих читачів в номінаціях:

Кращий читач – Оратор;

Кращий читач – Ерудит;

Кращий читач – Літературний гурман;

Кращий читач – Творча особистість;

Приз глядацьких симпатій.

 Рахункова комісія для визначення переможців в номінаціях:  Ю.Кульчицький (9-Б клас), А.Льотрін (9-Г клас), В.Вуженко (10-А клас), А.Розворук (10-Б клас), В.Фуркевич (11-А клас), О.Щирський (11-Б клас).

Переможці у номінаціях:

Кращий читач – Оратор – Р.Шинькар;

Кращий читач – Ерудит – О.Бахтов;

Кращий читач – Літературний гурман –  В.Шевчук;

Кращий читач – Творча особистість – С.Бойко;

       Приз глядацьких симпатій – В.Колодій.

 Також визначився переможець у номінації «Приз симпатій журі», яка з’явилася під час конкурсу.  Ним став ліцеїст 9-Б класу Сергій Кузьменко.

Цей рік видався дуже напруженим у роботі читальної зали. За період вересень 2015 – березень 2016 тут видано 2856 примірників різноманітної за тематикою літератури. В більшості, це додаткова література з історії, світової та української літератури, біології, основ здоров’я, географії.

Ми вирішили змінити формат нашого конкурсу і додати ще одну номінацію конкурсу – «Постійний відвідувач читальної зали».

Читальний зал – місце для практичної роботи з книгою над виконанням індивідуальних завдань – повідомлень, кросвордів, рефератів, презентацій. Це свого роду лабораторія, де формується культура читання, вміння якісно відбирати й оцінювати інформацію з різних джерел.

Нашу лабораторію – читальний зал ми поділили на секції.

Перша –  секція читацького смаку. Вона об’єднала читачів, які читають систематично і послідовно, засвоюють і сприймають прочитане, дбайливо ставляться до творів друку. Переможцем став ліцеїст 10-Д класу Олександр Боршуляк, який скористався матеріалом 79 примірників літератури.

Друга – секція читацької творчості. Наші претенденти на перемогу мали  навички роботи з книгою, що включає усвідомлений вибір тематики, користування довідковим апаратом, виділення головного в тексті, використання «згорнутих» записів. Переможцем став ліцеїст 10-Б класу Микола Поліщук, який працював з 69 прим. різної за тематикою літератури.

 Третя – секція читацької комунікації. Ліцеїсти, які представлені в цій секції вміють досліджувати й аналізувати текст, беруть активну участь в обговоренні статей, логічно вибудовують послідовність повідомлення, висловлюють власне відношення до прочитаного. Переможцем став ліцеїст 10-Д класу Братковський Вадим, на рахунку якого робота з 62 примірниками.

Також були нагороджені грамотами класи-переможці конкурсу «Кращі читачі – 2016». Цього року наш конкурс  проходив під гаслом: «Читаючий клас: Читай, як я, читай краще за нас!». Перемогу здобули 10-Б клас (вихователь В.Д. Шевчук) з 1040 прим. За друге місце нагороджений 10-Д клас (вихователь А.В. Сікора) – 843 прим.,  за третє - 10-В клас (вихователь О.М. Пшеничний) – 512 прим. опрацьованої літератури.

Ідея і формат проведення конкурсу належать бібліотекарю ліцею М.М. Ползюковій. Організаційна робота щодо підготовки й проведення конкурсу здійснювалася за її загальним керівництвом.

Ведучі конкурсної програми – бібліотекар М.М. Ползюкова та ліцеїст

10-В класу Владислав Очеретний.

 

Технічне обслуговування  здійснював ліцеїст 11-Б класу Денис Поруцький.


З 18 квітня 2016р. у читальній залі експонується книжкова виставка-реквієм «Гіркий Полин української землі», документальний матеріал зібрано й викладено у теці «Чорнобиль: зупинка цивілізації».

Чорнобиль – невеличке українське містечко, яких в Україні сотні. Весною воно потопало у свіжій зелені і, здавалось, що ніщо і ніколи не затьмарить красу цього мальовничого поліського куточка.

1971 року неподалік від Чорнобиля розпочали будівництво потужної АЕС, а 1983-го запрацювали чотири її енергоблоки.

26 квітня 1986 року позначено знаком великої біди. Вибухом зруйновано реактор атомної електростанції, на місці аварії лютує пекельне полум’я, вітер розносить радіоактивний пил і дим, на віки перетворюючи родючі землі на смертельно небезпечну зону відчуження.

«Ночь 26 апреля 1986 года… За одну ночь мы переместились в другое место истории. Совершили прыжок в новую реальность,  и она, эта реальность, оказалась выше не только нашего знания, но и нашего воображения. Порвалась связь времен…  Прошлое вдруг оказалось беспомощным, в нем не на что было опереться…

Военный атом – это Хиросима и Нагасаки, а мирный атом – это электрическая лампочка в каждом доме. Никто еще не догадывался, что военный и мирный атом близнецы. Сообщники. Мы поумнели, весь мир поумнел, но поумнел он после Чернобыля».

                                       Светлана Алексиевич, Нобелевский лауреат в области литературы 2015г.                                                   "Чернобыльская молитва. Хроника будущего".

Катастрофа на ЧАЕС нагадала всьому людству, що воно не освоїло потужну енергію, яку породило. 30 років тривогою гудуть дзвони Чорнобиля, нагадують про величезну небезпеку, що ховається за зневагою людини до природи.                                                                                               

 


У  рамках циклу «Літературна вітальня запрошує» 25 лютого 2016р. у бібліотеці проведено день інформації на честь 145-річчя від дня народження Лесі Українки (1871-1913), великої української поетеси, людини незламної волі, громадської діячки.

Леся Українка - багатогранна творча особистість, про яку Микола Бажан сказав: "В історії світової літератури важко знайти таке ім'я, яке дорівнювало б їй талантом, мудрістю, проникливістю, значущістю".

Ліцеїсти 9-Г класу підготували і провели усний журнал «Я знаю, що забуття не суджено мені», що мав на меті передати силу і глибину поетичного світу Лесі Українки.

Ведучі заходу студентка Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Н.В. Єдинак,  ліцеїсти Андрій Теслюк  і  Денис Бондар 

перегортали сторінку за сторінкою  журнал і знайомили присутніх з життям і творчістю  Лесі Українки,  її коханням, сумом і радістю, зустрічами й розлуками.

        Найкращими хвилинами життя поетеси був час її творчої праці. Уся вона поринала у світ поезії, не помічаючи, як минають години.  І в хвилини душевного піднесення, і коли на серці негода, праця ставала найкращою розрадою й порятунком. Сповнені надією, об'єднані волею і любов'ю до життя звучали вірші Лесі Українки у виконанні Артура Пивовара, Дениса Краснянського, Олександра Іванюка, Дениса Балана. Поезія Лесі Українки добре знана не лише у нашій країні, але й за кордоном, Цікаво прозвучав вірш "Contra spem spero" англійською мовою у виконанні Наталі Єдинак. Поглибити знання допоміг відеоролик "Леся Українка: невідоме про відоме".

        Протягом тижня у читальній залі експонувалася книжкова виставка "Леся Українка: поетеса зламу століть", що надала можливість познайомитися з життям поетеси, доторкнутися до її творчої спадщини. Упорядковано інформаційно-ілюстративну теку. У ній зібрані матеріали періодики, що стануть корисними не тільки ліцеїстам 10-х класів при вивченні творчості Лесі Українки на уроках української літератури, а також для всіх, хто має бажання отримати цікаву інформацію про цю незвичайно талановиту жінку, поетесу світового масштабу.  

          Вогонь поезій Лесі Українки палає уже понад століття. І недаремно її назвали Донькою Прометея, адже вона запалила в серцях людей силу духу, добра, самопожертви в ім'я свого народу, вогонь відданості і патріотизму, віру в краще майбуття.


22 лютого 2016р.  ліцеїсти 9-А класу провели вечір-реквієм  «Небесна Сотня. А.П. Корнєєв» до Дня Героїв Небесної Сотні. Серед запрошених на захід були учні 9-х класів, вихователі  ліцею.

20 лютого - пам'ятний день Героїв Небесної Сотні, що встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності.

Початком Революції  стали події листопада 2013 року.  Тоді український народ  зважився сказати: «Геть!» владі  В.Януковича і виступити на захист ідеалів демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Вихователь класу підполковник Сотніков С.О. розповів про акції протесту та Революцію, що тривали з кінця листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року і отримали назву  Євромайдан. Тоді, на Майдані, був зроблений лише перший крок на шляху  до нового життя й ніхто навіть не думав, яким довгим, болючим та жертовним він буде. У виступі С.О. Сотніков зазначив: «Кінець лютого відтепер назавжди закарбується в пам’яті жителів України як час, омитий кров’ю небайдужих патріотів, що піднялись у боротьбі із несправедливістю та свавіллям влади».

Ліцеїсти Михайло Косінов, Олександр Ільков, Олексій Домбровський, Антон Швець спробували відтворити події 18-21 лютого по годинах кожного  історичного дня, що перевернули хід українського розвитку ХХІ століття.

 Серед перших жертв полеглих у ті дні від безжальних снайперських куль були і наші земляки – голова Рудської сільської ради Анатолій Корнєєв та Віталій Васільцов. Трагедія, що накрила чорним траурним крилом родини загиблих, торкнулася чи не кожного жителя Кам’янеччини, адже на цій війні ніколи не було й й не буде чужих та своїх.

Ліцеїсти Олексій Шевчук, Роман Желаго, Антон Коваль, Олексій Лаврентюк  розповіли про Анатолія Петровича Корнєєва, випускника 1982 року Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища імені Маршала Харченка. Чимало людей пишалися своєю дружбою з Анатолієм Корнєєвим, щиро його любили й поважали. Бо інакше й бути не могло, адже Анатолій Петрович був напрочуд доброю і світлою людиною.

Військовий, продавець хліба, городник, сільський голова. Про таких кажуть: він мав для щастя все – чудову родину, вірних друзів, улюблену роботу. 31 жовтня 2010 року мешканці Руди, Гаврилівців і Цвіклівців, об’єднані в Рудську сільську раду, обрали Анатолія Петровича сільським головою. Працюючи на цій посаді, Корнєєв всього себе віддавав іншим.

Коли розпочався Майдан, він, колишній військовий, вирушив до Києва захищати Батьківщину, свободу й демократію. Корнєєв регулярно їздив у Київ. І не з порожніми руками: побратими смакували домашньою продукцією сільського голови з Руди, дякували щирому  й доброму господареві.

…20 лютого, під час розстрілу мітингувальників, в Анатолія Корнєєва влучила снайперська куля. Його тіло знайшли на вулиці Інститутській.  Він не робив нічого героїчного, а тільки те, що йому веліло чуйне й щедре серце.

Перегляд відеофільму  «Воїн Гідності» (режисер О.Музика) дав можливість відчути ще раз, яка чудова людина полишила цей світ. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні.

Матеріал для проведення заходу підготувала бібліотекар М.М. Ползюкова. Технічне забезпечення здійснював ліцеїст Віталій Сторчак.

Бібліотекар Бойко Г.В.  зібрала фотоматеріал, спогади друзів, однокласників, мешканців Рудської сільради, які знали, поважали Анатолія Петровича. Цей матеріал став основою документальної виставки «Герой нової доби» і викликав велику зацікавленість  у ліцеїстів і вихователів. 


17.02.2016 року ліцеїсти 9-Г класу провели засідання круглого столу, об’єднаного темою «Що ми знаємо про війну в Афганістані 1979-1989 років». 15 лютого в Україні вшановують день учасників бойових дій на території інших держав, що встановлений Указом Президента України від 11 лютого 2004 року. Це стало приводом поговорити з ліцеїстами 9-х класів про такий далекий і близький  Афганістан.

Мету заходу організатори круглого столу побачили у словах  командувача 40-ї армії, що проводила військові операції на території Афганістану, генерал-лейтенанта Бориса Громова, який сказав: «Афганська війна – це страхітливий військово-політичний прорахунок колишніх господарів «Кремля». Проте ніщо не применшує героїзму наших воїнів там, в афганському пеклі. І ніхто та ніщо не має бути забутим. Аби не забути – треба пам'ятати. А щоб пам'ятати – треба знати. Треба знати і пам'ятати».

Війна в Афганістані – це трагедія і звитяга сотень тисяч людей, мужність, доблесть і героїзм, кров і біль, душевні страждання і втрати…

У своєму виступі вихователь класу  підполковник Ползюков Є.М. зазначив: «Важко говорити про події, що пройшли через життя нашої молодості, які з часом були трактовані як помилка керівництва країни, про війну, яка йшла на чужій далекій території, але торкалась мабуть кожної української родини. Це не лише незагоєна рана, біль її учасників, це було застереженням на майбутнє.  Але сьогодення довело, що ми не зробили висновків із тих кривавих подій і тепер війна вже постукала у  кожну нашу домівку».

Ведуча круглого столу бібліотекар Ползюкова М.М. надавала слово ліцеїстам, що об’єдналися у секції істориків, географів, для ознайомлення присутніх – учителів, ліцеїстів, запрошених батьків учнів, зі сторінками історії Афганістану та  місцем країни на карті світу.

Будь-яка війна несе смерть, каліцтво, "вдягає" в журбу тисячі материнських сердець. Як відчували себе радянські офіцери і солдати на чужій землі? До слова запросили гостя - полковника Неробу М.М. Він пройшов шляхами Афгану, виконуючи інтернаціональний обов'язок, і розповів з особистого досвіду про життя "обмеженого контингенту".

У війни холодні очі, у неї свій рахунок, своя безжальна арифметика. Афганська війна тривала з 25 грудня 1979р. до 15 лютого 1989р., а це 2 238 днів. своїм чорним крилом пройшла вона по долях українських сімей. 160375 вихідців з України взяли участь у цій війні. Не повернулося до рідних домівок 3432 чоловіки, із них загинуло 3360, 72 - пропали без вісті або потрапили у полон. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять усіх полеглих на афганській війні.

Круглий стіл об'єднав творчу групу ліцеїстів у складі Андрія Льотріна, Олександра Літвіна, Богдана Чурая, Андрія Теслюка, Владислава Колодія, Максима Коваля. 

Привернула увагу ліцеїстів виставка книжок та ілюстративного матеріалу «Пам’ять – загиблим, шана - живим», тематична папка, що містить  добірку періодики та  документальний матеріал – розвідки про учасників тієї війни «Наш біль і наша слава - Афганістан». 


    14 лютого – День Святого Валентина, або свято всіх закоханих. Не дивно, що існує такий чудовий день, адже кожному властиво закохуватися, любити, говорити про свої почуття.

За легендою, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст. від Р. Х.) й поруч з основним покликанням займався природничими науками та медициною.

Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солдатам воювати за імперію і видав едикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув'язнили під охороною офіцера, донька якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.

Така сумна історія… Але сьогодні це свято найкращого почуття, яке окриляє, дає сили й натхнення, радість і захоплення. Завдячуючи коханню продовжується життя на землі.

 З 14 лютого у читальній залі експонується книжкова виставка «Святий Валентин дарує кохання». На полицях ліцеїсти побачили твори сучасних українських письменників про чудовий світ почуттів, а також добірку популярної літератури, що допоможе стати справжнім джентльменом,  знайомить з гарними манерами,  виховує смак в одязі, вчить, як досягнути успіху серед друзів. Легенди, що пов’язані з іменем Святого Валентина, романтичні історії кохання,  традиції святкування цього дня у різних країнах зібрано в інформаційній теці «Світ починається з любові…», яка знайшла також місце на полиці виставки.


 

                     Спом’янімо в пісні славу Крутів, 

                     Найсвятіше з наших бойовищ! 

                    Крути, Крути! Смолоскип в майбутнє, - 

                    Підіймемо наші душі ввиш! 

                                   Богдан-Ігор Антонич

 Героїчна оборона станції Крути далеко­го 1918 року стала своєрідним символом боротьби за самос­тійну державу на по­чатку 90-х років мину­лого століття. Щоправда, пізніше став­лення до цієї події по­мітно змінилося. Час­тина істориків стала недво­значно заявляти, що нічого такого особли­вого тоді біля Круг не трапилось... 

Але крутська дра­ма — подія надто ба­гатогранна для того, щоб оцінювати її спрощено й однозначно. 

Бій під Крутами — героїчна й разом з тим трагічна сторінка історії національно-визволь­них змагань українського народу 1917-1921 рр. Цей бій не мав якогось особливо­го військово-стратегічного значення, але був надзвичайно важливий з точки зору моральної і головним чином національної вартості. Як ознака героїзму, як приклад самопосвяти й сили жертовного духу ук­раїнської молоді.

        Щороку в ліцеї проводяться заходи, присвячені вшануванню української молоді, що поклала своє життя на жертовник української історії. Книжкова виставка «Крути: подвиг і трагедія» експонується не тільки в читальній залі бібліотеки, а й при проведенні заходів у ротах. Добірка інформаційного матеріалу тематичної папки «Це вогненне слово - Крути» надає можливість якнайповніше ознайомитися з історичним матеріалом публікацій періодичної преси. 


         Соборність Української держави - одвічна мрія, яку плекав народ протягом усієї історії боротьби за незалежну Україну. Лише соборна, незалежна і вільна Україна має шанс увійти до спільноти процвітаючих країн як рівноправний партнер і перспективний лідер центрально-східного регіону Європи.

Українська мрія - єдність, свобода і незалежність.

30 грудня 2015р. набув чинності Указ Президента України № 731/2015 «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України» з  нагоди 97-ї річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що спрямований на консолідацію суспільства навколо ідеї єдності держави, виховання у громадян патріотизму та гордості за героїчне минуле та сьогодення Українського народу.

Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну - Україну! 

Download
Соборність України
77.pdf
Adobe Acrobat Document 118.2 KB

 

Традиційними стали інформаційні хвилинки в бібліотеці. В січні бібліотекарі підготували матеріал «І сказав Старий рік року Молодому» до свята з такою суперечливою назвою – старий Новий рік. Крім інформаційного матеріалу, що подавався як відповіді на питання: «Чи не хотіли би ви дізнатись про… », підготували книжкову викладку, яка постійно привертала увагу ліцеїстів.

 


 З 12 січня 2016р. в читальній залі експонується книжкова виставка – експозиція творів «Джек Лондон: велич таланту й парадокси долі», що присвячена 140-річчю від дня народження (1876-1916) американського письменника.

 Літературний і життєвий шлях письменника був складним. Краще аніж Всеволод Неділько про цю людину не скажеш: ««Джек Лондон пройшов недовгі життєві гони – він прожив лише сорок літ, - але шляхи за його могутніми плечима прослалися довгі, круті, складні й суперечливі, і чимало терня судилося йому протоптати на тих шляхах. Пережитого ним, доконаного ним, книг написаних ним за коротке своє життя, далебі, вистачило б на добрий десяток енергійних людей».

       Ліцеїсти постійно цікавляться творами Лондона. Роман «Мартін Іден», цикл «Біла Безмовність» знаходять свого читача в нашій бібліотеці. А україномовна книжка «Жага до життя» не повертається на полицю стелажа, її читають і пропонують товаришам, пригодами на її сторінках захоплюються і  переказують. 


       За соборну вільну Україну

       Аз молюся, Боже мій, до Тебе:

        - Україну, мову солов'їну,

       Край пшеничний під блакитним небом,

       Ріки збережи й сади веселі,

       Ароматами медів залиті,

       Їх дари солодкі, соковиті;

       Ниспошли нам злагоди в оселі,

                                                                            У Твоїй руці -Твої ми діти;

                                                                            Миру, ласки дай міста і селам,      

                                                                            Огради од фарисейства й злоби;

                                                                            Лихо одверни, тяжкі хвороби,

                                                                            Юрби заздрих, ницих та облесних;

                                                                            Сподоби розквітнуть на просторах

                                                                            Яко на земних так і небесних.

                                                                                               Дмитро Білоус                                                                                                                                                                                                                                                                                               


З 6 листопада 2015р. у читальній залі експонується виставка-персоналія «Літописець українського козацтва», присвячена 160-річчю від дня народження українського історика, письменника Д.І. Яворницького (1855-1940).

Ім’я Дмитра Івановича овіяне легендами. З ним пов'язані малоймовірні, на перший погляд (для тих, хто не знав близько вченого), пригоди при розшуках залишків козацької старовини. Копіткий збирач народних переказів і спогадів, він сам став героєм багатьох з них. Характеризуючи багатогранну діяльність Яворницького, видатний український радянський поет-академік М. Т. Рильський влучно відзначив: "Це був учений і діяч з дуже широким колом інтересів: історик, археолог, фольклорист, етнограф, лексикограф, письменник-прозаїк, що пробував свої сили й у віршуванні. Але в центрі його уваги була історія Запоріжжя, в яке він був по-юнацькому закоханий". На думку Рильського, "запорозький характерник" (так по-доброму він називав Яворницького) - це "одна з найсвоєрідніших постатей і один із найцільніших характерів".

На виставці представлені праці Д.Яворницького "Історія запорізьких козаків" (1892 - 1897), "Вольності запорізьких козаків" (1898), "Іван Дмитрович Сірко - славний кошовий отаман війська запорізьких низових козаків" (1894), а також сучасні книги, що поглиблюють  знання ліцеїстів про славні козацькі часи. Велику зацікавленість визвала стаття кандидата історичних наук О.І. Гуржія «Дмитро Іванович Яворницький. Біографія», що познайомила читачів з особистістю історика, з його багатоплановими творчими пошуками, неординарністю мислення, причетного до найбільш важливих питань суспільного життя.

 


       Стало доброю традицією 9 листопада у нашій країні святкувати День української писемності та мови. У читальній залі бібліотеки експонується виставка літератури  «Світ Українського слова». А ще разом з учителем української мови і літератури Колендзян О.С. ми провели конкурс творів-мініатюр «Портрет рідної мови».

Багато відомих людей висловлювали свої думки про українську мову. Згодом ці фрази ставали крилатими. Хіба замислювався Іван Огієнко над тим, що його будуть цитувати потомки, коли говорив, що «народ, який не створив собі соборної літературної мови, не може називатися свідомою нацією». А ми, його нащадки, склали «10 заповідей Івана Огієнка про мову» для всіх справжніх українців.

На вибір ліцеїстам було запропоновано сім тем, однією з яких був роздум «Чи повинна українська мова бути державною?»

Це питання викликало найбільшу зацікавленість учнів 11-А та 11-Б класів. Найцікавіші, на нашу думку, цитати  з творів ми доводимо вашій увазі.

1.        Мова – це серце народу: гине мова – гине народ. Якщо українська мова не буде державною, тоді виходить, що українського народу не існує і не існувало. Вся наша боротьба зійде нанівець. Кожен громадянин України повинен знати свою соборну мову, літературу, вимову, правопис, і він не повинен псувати свою мову словами – паразитами. (Владислав Оріщен, 11-Б клас)

2. Змінити українську мову на іншу – це погубити українське суспільство, вбити українську літературу, люди не будуть знати своїх героїв. (Михайло Городницький, 11-А клас)

3. Не потрібно цуратися своєї мови, а потрібно пишатися! Спілкуйтеся мовою свого народу, любіть її, шануйте рідну мову. (Руслан Коваль, 11-Б клас)

4. Я впевнений, що українська мова має бути державною, адже український народ має розмовляти рідною йому мовою. (Ростислав Бешлей,  11-Б клас)

5. Якщо не буде української мови, то не буде України та українського народу. (Артем Даценко, 11-Б)

6. Я за те, щоб мої діти мали змогу вивчати та спілкуватися українською мовою. Я закликаю наш народ любити та поважати мову наших предків, бо саме шана до рідної мови є ознакою культури рідного краю. (Олександр Чілійчук, 11-Б)

7. Ми повинні берегти мову, бо, як казала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». (Олексій Бахтов, 11-А)

8. Припустимо, що Україна - певна хімічна речовина, до якої входить такий компонент, як мова. Видозмінивши цей компонент навіть дуже схожою мовою, отримаєш зовсім іншу речовину – державу, із своїми властивостями і ознаками. Тому в Україні єдиною державною мовою має бути українська. (Станіслав Одайний, 11-А).

    Багато гарних слів сказано ліцеїстами  про українську мову, її мелодійність, чарівність, неповторність. Всі абсолютно впевнені, що вона повинна бути єдиною державною, її потрібно поважати, знати і любити.


Нетерпимі часто платять дорого за те, що терплячим дістається безкоштовно.

                  Французьке прислів’я

 

16 листопада 2016р. у ліцеї проходив День Толерантності у рамках акції «16 днів без насильства». Сьогодні людство приходить до усвідомлення жити за законами взаєморозуміння, взаємоповаги, терпимості. Толерантність людей є найважливішою умовою миру, злагоди в сім’ї, колективі, суспільстві. Мистецтво жити у світі несхожих людей та ідей розкривається у творах, що представлено на книжково-ілюстративній виставці «Толерантність – шлях до миру». Окремо увагу приділено питанню попередження ксенофобії.   Добірка книжок та ілюстративного матеріалу мала на меті виховання спостережливості у ліцеїстів, здатності бачити та розуміти відмінності іншої людини від себе, розвивати адекватну самооцінку, виховувати людяність, чуйність, терпимість і небайдужість.


Робота в бібліотеці у другій половині листопада 2015р. насичена  добіркою матеріалів для оформлення різнопланових експозицій книжкових виставок, формуванням нових інформаційних тек, пошуком та складанням експрес-інформацій.

Цікавою стала добірка інформаційного матеріалу тематичної експозиції  до Всесвітнього дня дитини «Права людини починаються з прав дитини». Ліцеїсти ознайомилися з Декларацією прав дитини, проголошеною Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959р., експрес-інформацією про день світового братерства і взаємопорозуміння дітей, добіркою літератури, об’єднаної темою «Майбутнє України у руках молоді».

«Україна - це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції - наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», - зазначив глава  нашої держави Петро Порошенко.

До свята в бібліотеці була оформлена тематична книжкова виставка «Я – громадянин України і цим пишаюсь!», яка об’єднала добірку статей журналу «Військо України» - центрального друкованого органу Міністерства оборони України, матеріали теки-досьє «Любіть Україну свою!»,  історичний нарис В.Данилюка «Два капітани з подільського краю» та  художні твори сучасних письменників А.Дмитрук, Н.Костіної, С.Талан. 

У циклі «Літературна вітальня запрошує»  були представлені виставки, що знайомили ліцеїстів з творчістю українського прозаїка Ю.Д. Бедзика та російського поета О.О. Блока. Виставка-знайомство так і називалась: «Знайомтесь: український письменник Юрій Бедзик» та була організована 25 листопада до 90-річчя від дня народження прозаїка (1925-2008). «У пошуках єдності зі світом»  - таку назву мала виставка – експозиція творів Олександра Блока, присвячена 135-річчю від дня народження поета (28.11.1880-1921). 


 

 "Сталін, щоб централізувати повну владу у своїх руках, мав вигубити українське селянство, українську інтелігенцію, українську мову, українську історію в розумінні народу, знищити Україну як таку. Розрахунок був дуже простим і вкрай примітивним: без народу немає й окремої країни, а в результаті - немає проблем".

        Джеймс Мейс, американський дослідник.

 

28 грудня 2015р. в день пам’яті жертв  Голодомору та політичних репресій в бібліотеці розгорнуто книжкову виставку-реквієм «Розірване кільце життя». В цей день бібліотекар Бойко Г.В. провела низку інформаційних бесід з ліцеїстами, під час яких постійно наголошувала, що в історії бурхливого XX-го століття Голодомор 1932-33 років в Україні посідає особливе місце.

Перший масовий голод, що розпочався відразу ж після закінчення громадянської війни та придушення української революції, охопив значну частину України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії.  Причини його частково мали обєктивний характер - посуха 1921 року, економічні наслідки першої світової та громадянської воєн. Але найголовнішими чинниками стали: крах сільськогосподарської практики тодішнього режиму, скорочення посівних площ у колишніх хлібородних районах внаслідок політики воєнного комунізму, директивні методи компартійного керівництва, яке розподіляло наявні продресурси на користь промислових центрів, передусім тих, що знаходилися поза межами України. 

Голод 1932-33 років охопив ті ж самі регіони України, але цього разу  його спричинили, насамперед, політичні чинники. Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом.

Масове фізичне винищення українських хліборобів штучним голодом було свідомим терористичним актом сталінської політичної системи проти мирних людей, проти українців як нації і, зокрема, проти селян як класу. Внаслідок чого зник не тільки численний прошарок заможних і незалежних від держави селян-підприємців, але й цілі покоління землеробського населення. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність. Головною метою організації штучного голоду був підрив соціальної бази опору українців проти комуністичної влади та забезпечення тотального контролю з боку держави за всіма верствами населення.

Як писав відомий американський дослідник Голодомору Джеймс Мейс, „Примусова колективізація була трагедією для всього радянського селянства, та для українців то була особлива трагедія. Зважаючи на фактичне знищення міських еліт, вона означала ліквідацію їх як соціального організму й політичного фактору, приречення на становище, яке німці зазвичай називали naturvolk („первісний народ”)”.

         Ліцеїсти 9-А класу під керівництвом вихователя Сотнікова С.О. та вчителя історії Кулешова А.В. відвідали виставкову експозицію Кам’янець-Подільського музею-заповідника. Старший науковий співробітник історичного відділу Воляровська Л.П., провідний науковий співробітник музею-заповідника Нестеренко В.А.  розповіли про Голодомор в Україні 1932-33рр. та його жахливі наслідки для нашої країни. Проникливі вірші декламували ліцеїсти Михайло Косінов і Антон Швець.


     1 грудня 2015р. у бібліотеці було розгорнуто інформаційну виставку «СНІД не знає жалю й каяття» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Ліцеїсти мали можливість познайомитися з матеріалами, що наголошували на необхідності правильної статевої поведінки, дотримання правил особистої гігієни. Добірка мала на меті достовірно розповісти про проблему, пропагувати здоровий спосіб життя нашої молоді.


3 грудня 2015р. ліцеїсти 9-А класу (вихователь Сотніков С.О.) були присутні на зустрічі з Сергієм Пантюком – поетом, нашим земляком.  Він є учасником  Євромайдану (від 26 листопада 2013 р.), Революції Гідності та АТО (у складі Добровольчого батальйону ОУН). Автор презентував три книжки. В них багато війни, суму й розпачу, але ще більше віри у вищу справедливість - перемогу. Частину грошей, що виручені від продажу книжок, С.Пантюк використовує для волонтерської діяльності. Ліцеїсти  також придбали книги автора, які подарували бібліотеці.



«З перших кроків самопізнання на полі народнім я загорівся душею і думкою послужить рідному слову, огранувати його, окрилити красою і дужістю…»

                      Михайло Старицький

З 14 грудня 2015р. у читальній залі бібліотеки експонується виставка – персоналія «Михайло Старицький: Гра долі», що присвячена 175-річчю від дня народження (1840-1904) українського поета, драматурга, прозаїка, громадського діяча.

 

Він належить до однієї з уславлених українських родин – Старицьких-Лисенків, що своєю подвижницькою працею сприяла розвиткові культурного руху другої половини ХІХ – початку ХХ століть. Мистецька особистість М.П. Старицького гармонійно поєднала в собі літературний і артистичний дар, почуття громадського обов’язку, культуру наставництва. Він належить до тих постатей в історії вітчизняної культури, які викликають подив і шану розмаїттям таланту. Добірка книжок виставки мала на меті представити М.П. Старицького як поета і драматурга, прозаїка  і перекладача. Інформаційний матеріал містить розповіді про життя організатора театральної справи – режисера, актора,  керівника театральних труп, активного громадського діяча. Серед ліцеїстів 10-х класів виставка викликала зацікавленість у зв’язку з тим, що нещодавно вони знайомилися з творчим доробком Старицького на уроках з української літератури. А підбірка літератури розширила коло знань ліцеїстів про Михайла Старицького, відкрила його найкращі і досі незвідані таланти, про які не йшлося на уроках.


У день вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 14 грудня 2015р.  відбулася зустріч ліцеїстів 9-х класів  з Фесенком В.В. – українським документалістом, членом Національної спілки кінематографістів  України, режисером-постановником кіностудії імені О.Довженка. У творчій скарбниці Володимира Васильовича 5 ігрових та 35 документальних і просвітницьких фільмів. Серед них – стрічки, що присвячені подіям на ЧАЕС та людям, які врятували людство від ядерної чуми: «Вони рятують світ» (2010), «Каяття» (2011), «Чорнобиль – наш довічний біль» (2012) тощо.

 В.Фесенко поділився цікавими фактами, що мали місце під час роботи над фільмами, відбувся обмін думками. Ліцеїсти переглянули документальну стрічку «Каяття», яка викликала багато емоцій, заставила замислитися над ціною людського життя.

У розташуванні експонувалася тематична інформаційна виставка «Гіркий Полин української землі». Ознайомлення з матеріалами, що представлені на ній,   давали відповіді на багато питань стосовно радіації та її походження, причин та наслідків Чорнобильської катастрофи, впливу на життя та здоров’я людей, навколишнього середовища, а також зняття з експлуатації ЧАЕС і подальшої долі зони відчуження.