Виховувати дитину - це значить весь час виховувати й самого себе.

                                                                             Масару Ібука

ПСИХОЛОГІЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

НА ЩО НАЙЧАСТІШЕ ОБРАЖАЮТЬСЯ ДІТИ?

Небажання зважати на думку дитини

Найпоширенішою причиною образи дорослих дітей на своїх батьків є невміння або небажання зважати на думку дитини, неповажне ставлення, презирливі та принизливі висловлення. «Мало чого ти хочеш!», «Будеш робити так, як я кажу» - такі висловлення батьків дорослі діти пам’ятають тривалі роки.

Несправедливість

Ніщо не ранить так сильно, як несправедливе засудження близької людини. На жаль, досить часто батьки несправедливо засуджують своїх дітей за вчинки, яких ті навіть не робили. Така образа також може зберігатись у дітей протягом усього життя.

Зрада

Те, чого багато дітей не можуть забути ніколи, це зраду близького дорослого. Порушена обіцянка, передавання таємних секретів дитини іншим людям, переважання інтересів інших людей дитячим – такі вчинки дорослого мають найсильніший негативний вплив на дитину та її ставлення до власних батьків.

Байдужість

«Роби що хочеш, мені однаково», - таке ставлення батьків кривдить нітрохи не менше, ніж постійні заборони та диктат. Байдужість, відсторонене ставлення до власної дитини з боку батьків може стати причиною серйозної психологічної травми, що накладе свій відбиток на подальше життя дитини.

Порівняння з іншими дітьми

Найбільше в дитинстві ранить порівняння батьків із братами, сестрами або друзями дитини. Особливо якщо це порівняння завжди не на користь того, чиї якості порівнюють.

Обман

Дуже часто батьки обманюють своїх дітей із найкращих спонукань: для того, щоб приховати які-небудь сумні або непривабливі факти від дитини, уберегти її від травму вальних подій або відомостей. Однак такий обман, навіть із кращих спонукань, може згодом стати причиною серйозної образи дитини на батьків.

«Я в тебе не вірю»

Досить часто навіть люблячі батьки припускаються найбільшої помилки постійним демонструванням того, що не вірять у сили дитини. «Дай я краще зроблю», «У тебе нічого не вийде», «Та кому ти, такий нездара, будеш потрібний», - фрази, які можуть назавжди засісти в голові дитини та серйозно вплинути на її подальше життя.

За матеріалами журналу «Виховна робота в школі» (№ 1, 2015р.)


«Для одних сім’я – притулок від життєвих негараздів, для інших – театр військових дій».

                                                                                                                         І.Шевелев

 

Хмуренко Л.І. Підлітковий вік – сходинка в доросле життя (матеріал для доповіді) / Виховна робота в школі. – 2014. - № 11. – с. 33-36.

Download
Підлітковий вік.docx
Microsoft Word Document 26.4 KB

"Виховувати - це значить не тільки годувати й пестити, але й дати напрямок серцю і розуму". 

                                                                      Віссаріон Бєлінський